Nasza przygoda

Nowekartonowe to projekt rodzinny. Pomysł zrodził się zupełnie przypadkiem. Ponieważ mamy dwójkę wspaniałych dzieci staramy się wypełnić im czas interesującymi i twórczymi zajęciami. Najpierw powstawały modele z grubej tektury klejone ciepłym klejem - zwierzęta, rakiety, domy dla lalek. Potem przyszedł czas na wykorzystanie gipsu. Pewnego dnia natknęliśmy się na określenie "low poly art" i tak zaczęła się nasza fascynacja trójkątami. Po kilku nieprzespanych nocach technologia projektowania i produkcji modeli 3D została opanowana i nastąpiła eksplozja pomysłów. Pierwsze modele powstawały zupełnie chaotycznie, z czasem odkryliśmy jak tworzyć je w sposób który pozwoli otrzymać możliwie najlepsze efekty w możliwie prosty sposób. Przypadek sprawił że postanowiliśmy "sformalizować" Nowekartonowe. Znajoma przypadkiem zobaczyła nasze prace i poprosiła, aby przygotować ich więcej na prezenty dla dzieciaków. To było nasze pierwsze zlecenie i tak powstała pierwsza seria modeli dla najmłodszych. Sami nie wiemy gdzie zaprowadzi nas ta przygoda. „
Jak powstają kartonowe rzeźby ? Proces powstawania modeli jest wieloetapowy. Najważniejszy jest pomysł i tu przychodzą z pomocą najmłodsi członkowie zespołu. Nina (7l. ) i jej młodszy brat Leon (5l.) To oni odpowiedzialni są za większość pomysłów, które następnie wcielane są w życie. Za stronę projektową odpowiada tata – Szymon, z zawodu architekt, a cała organizacja i proces produkcji to już zasługa mamy Agnieszki – z wykształcenia muzyka. Najpierw tworzony jest komputerowy trójwymiarowy model, który następnie przekształcany jest w dwuwymiarowe siatki. Potem powstaje wiele prototypów, testowane są różne rodzaje i kolory kartonu, aż model przyjmie swój finalny kształt. Wtedy model może trafić do „produkcji”. Modele są wcześniej wycinane i nacinane laserowo, dzięki czemu skleja się je szybko i wygodnie. Ponadto dzięki wykorzystaniu laserów, nie musimy na modelach nic nadrukowywać, nasze modele to „tylko karton” – są ekologiczne i łatwo poddają się recyklingowi.
Czym są nowe kartonowe? Nowekartonowe nawiązują do tradycji tworzenia modeli z kartonu, która sięga lat 50-tch XX wieku i czasopisma „Mały Modelarz”. Współczesne technologie pozwoliły na tworzenie modeli o znacznie bardziej nowoczesnej formie, a inspiracje filozofią „low poly” – niewielkiej liczby wielokątów pozwoliły nadać im niezwykle współczesną formę. W odróżnieniu od historycznej tematyki militarnej, obecne możliwości projektowania graficznego 3D umożliwiły stworzenie współczesnej alternatywy dla tradycyjnych modeli kartonowych. Tematyka nowychkartonowych opiera się na zagadnieniach przyrody, zwierząt, zabawy. Obłe inspirowane naturą kształty w niezwykle plastyczny sposób stanowią inspiracje do „wielokątnych” trójwymiarowych rzeźb.
Co dają nowe kartonowe ? Modele mogą składać dzieci. To forma kreatywnej zabawy, która oddziałuje zarówno na rozwój umiejętności manualnych (konieczność pracy podczas zaginania i sklejania poszczególnych elementów rzeźb), rozwoju artystycznego (umożliwiając na kreatywne wykorzystywanie rzeźb do dalszego ozdabiania), a także rozwój intelektualny, stymulując przede wszystkim wyobraźnie przestrzenną. Są także modele dla dorosłych, które mogą posłużyć za ozdoby do mieszkań, a nawet projekty nietypowe – rzeźby, które tworzymy na potrzeby dekoracji wnętrz.